*** În mijlocul omenirii s-a plasat un centru dumnezeiesc.
*** Omenirea și-a câștigat, în regiunea ei ontologică un centru și acest centru este Dumnezeu-Cuvântul.
*** Fiul lui Dumnezeu, Împlinitorul operei de mântuire
*** În mijlocul omenirii s-a plasat un centru dumnezeiesc.
*** Omenirea și-a câștigat, în regiunea ei ontologică un centru și acest centru este Dumnezeu-Cuvântul.
*** Fiul lui Dumnezeu, Împlinitorul operei de mântuire
Unde sunt colindătorii
cine nu găsește steaua
de veni-vor iarăși zorii
cine-o să așternă neaua
Dacă nu găsește steaua
lerui-ler cu cer cu tot
orizontul e propteaua
de care s-a șters pe bot
Lerui-ler cu cer cu tot
când veni-vor iarăși zorii
din ce stele iar mă scot
unde sunt colindătorii
Cine nu găsește steaua
lerui-ler asta-i beleaua
Costel Zăgan, CEZ(E)ISME II
Istoria se ține de farse
istoria se ține de gard
poet cu gândurile arse
scriu iubito adică ard
COSTEL ZĂGAN, AXIOMELE LUI DON QUIJOTE
Stelele cele mai strălucitoare poeme pâlpâiesc printre gânduri
COSTEL ZĂGAN, NEMĂRGINIRI ÎNTR-UN VERS
MARȘ DE ADIO
La muncă, derbedei, că trece anul
și vin ăilalți și-or să vă ia ciolanul.
Făceați pe democrații cei cucernici,
Cristosul mamii voastre de nemernici!
Scuipați-vă-ntre voi cum se cuvine
și-apoi convingeți-vă că e bine.
C-ați luat o țară de mai mare dragul
și i-ați distrus averile și steagul.
Și, prin complicități cu demoni aprigi,
ați desființat uzine, câmpuri, fabrici.
Și, prin vânzări de țară, infernale,
ați omorât cu voia, animale.
S-ajungem colonia de ocară
care-și va cere scuze în maghiară.
La greul greu care mereu ne-ncearcă,
răspundeți cu un greu de moarte, parcă.
Și i-ați găsit și bolii un remediu,
întoarceți România-n Evul Mediu.
Ce căzături, ce târfe, ce mizerii,
v-aș desena cu acul, să vă sperii.
Dar voi nici sânge nu aveți în vine,
ci credite din călimări străine.
Le știți lui Hitler și lui Stalin taina
și-mpingeți Bucovina în Ucraina.
Așa cum ceilalți, limpezească-i valul,
s-au compromis, negustorind Ardealul.
De unde sunteți, mă, din ce găoace,
cum v-au putut părinții voștri face?
Ce condimente le-au picat în spermă,
de e trădarea voastră-atât de fermă?
Ați pus nenorocita voastră labă
pe-acestă tristă țară basarabă.
Și vreți cu-amenințarea și cu biciul,
s-o faceți curva voastră de serviciu.
Mimați respectul pentru cele sfinte,
dar vindeți și pământuri, și morminte.
Ați inventat examene severe,
supunere poporului spre-a-i cere.
Și toată zbaterea a fost degeaba,
că-n nas mai marii v-au închis taraba.
Minciuna voastră v-a adus pe scenă,
actori într-o politică obscenă.
Și-acum, că-i un prăpăd întreaga țară,
ia cereți-vă, puțintel, afară.
Decât să vă trimită țara noastră,
mai bine mergeți voi la mama voastră.
Plecați de-aici, cu-o grabă funerară,
să nu albanizați această țară.
Băgați viteză, că vă trece anul
și s-a scurtat și s-a-nvechit ciolanul.
Și ce vă pot eu spune, la plecare,
decât lozinca lui Fănuș cel mare:
Nenorociților, se rupe șnurul,
”La muncă, la bătut țăruși cu curul!”
COSTEL ZĂGAN MANĂ CEREASCĂ cu luceferi și fulgi îmbobocesc și hainele trupu-i de jar primăvara-i la liber ca niște țurțuri doar îndrăgostiți...