Se afișează postările cu eticheta cezeisme. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cezeisme. Afișați toate postările

miercuri, 24 decembrie 2025

COLIND(Ă)

 Unde sunt colindătorii

cine nu găsește steaua

de veni-vor iarăși zorii

cine-o să așternă neaua


Dacă nu găsește steaua

lerui-ler cu cer cu tot

orizontul e propteaua

de care s-a șters pe bot


Lerui-ler cu cer cu tot

când veni-vor iarăși zorii

din ce stele iar mă scot

unde sunt colindătorii


Cine nu găsește steaua

lerui-ler asta-i beleaua


Costel Zăgan, CEZ(E)ISME II



miercuri, 30 noiembrie 2022

 

Taxa pentru tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte

Publicat de Costel Zăgan, 28 octombrie 2013

Copilăria, Doamne, e un viciu
şi-a fi tânăr e-un păcat
din cerneală, hai, ia-ţi biciul
fii, cuvântule, bărbat

A fi tânăr nu-i păcat
ironia nu-i o crimă
azi politichia la palat
pe bărbaţii mari i-animă

Ignoranţa e o crimă
din cerneală îmi iau biciul
şi vă mai trântesc o rimă-
însăşi viaţa e un viciu

Şi-a fi om e un păcat
Doamne, vai, de neiertat

(Din CEZEISME II)


 

Elegie de Doamne-ajută

Publicat de Costel Zăgan, 12 noiembrie 2013

Deşi-i prea devreme
sunt un pierde-toamne
doar când scriu poeme
cred în tine Doamne

Sunt un pierde-toamne
cu fructe şi buclucuri
cică nişte doamne
toamna dau în muguri

Cu fructe şi buclucuri
doar când scriu poeme
dau şi eu în muguri
deşi-i prea devreme

Sunt un pierde-toamne
tot mai singuri Doamne

(Costel Zăgan, Cezeisme II)


 

Poet la etc.

Publicat de Costel Zăgan, 19 noiembrie 2013

Un mijloc de locomoţie pentru tăcere
chemaţi poetul la prefectură
să vedem dacă în fagurii de miere
n-are cumva lacrimi amare de ură

Chemaţi poetul la prefectură
să vedem are sau n-are documentul
şi dacă e dotat cu gură
un căluş îi poate tempera talentul

Are sau n-are documentul
să vedem în fagurii de miere
încape cum scrie firmamentul
sau numai tone de tăcere

Legaţi-l cobză de-i poet
şi-apoi să cânte dar discret

(Costel Zăgan , Cezeisme , 2008)


 

Pumnul şi palma Europei

Publicat de Costel Zăgan, 4 august 2014

Hai să-ţi ghicesc ţară în palmă
hai să-ţi ghicesc ţară-n Carpaţi
acum e marea mult mai calmă
şi peste Prut surori avem şi fraţi

Hai să-ţi ghicesc ţară-n Carpaţi
de-acolo îl vedem pe Dumnezeu
de muncă dacă fruntea v-o lăsaţi
sudoarea poate ajunge minereu

De-acolo îl vedem pe Dumnezeu
acum e marea mult mai calmă
ridică-te popor al meu
hai să-ţi ghicesc ţară în palmă

Hai să-ţi ghicesc ţară-n Carpaţi
fără ne daţi ori nu ne daţi

(Costel Zăgan, CEZEISME II)


 

Eminescu redivivus

Publicat de Costel Zăgan, 18 ianuarie 2015

Cerul parcă s-a deschis
Eminescu stă să vină
ca un vis parcă din vis
Dumnezeu îl ia de mână

Eminescu stă să vină
pământul este o floare
văzduhul parcă-i lumină
cuvântul parcă doare

Pământul este o floare
ca un vis parcă din vis
stelele sunt la picioare
cerul parcă s-a deschis

Eminescu stă să vină
ca lumină din lumină

(Costel Zăgan, CEZEISME II)

 

Poemul ca dorinţă

Publicat de Costel Zăgan, 28 august 2014

Vrei să-mi ţii de urât frumoaso
să ieşim diseară-ntr-un poem
pentru tine zău steaua mi-am ars-o
doar c-o interjecţie te chem

Hai diseară-ntr-un poem
să te fac hiperbolă c-o sărutare
c-un sonet de-amor să te blestem
şi din cer buzna să dăm în mare

Să te fac hiperbolă c-o sărutare
pentru tine zău steaua mi-am ars-o
pentr-un amurg de fată mare
vrei să-mi ţii de urât frumoaso

Să ieşim diseară-ntr-un poem
şi cu nume de femeie să te chem

(Costel Zăgan, CEZEISME, 2008)

 

Sublima comedie

Publicat de Costel Zăgan, 8 septembrie 2014

Ca şi o speranţă dusă
domnilor eu râd în rusă
câinele râde-n engleză
doar aşa de antiteză

O raţă râde în cehă
mai ceva decât o sfeclă
numai lupul în slovacă
râde mai rău ca o vacă

Şi un cui rănit în freză
râde de cheia franceză
vai de mama lor de boi
fac politică-n butoi

Şi o curcă foarte chioară
poftim râde la chitară

(Costel Zăgan, CEZEISME II)

CONSULT

 Doamnă Doctor ați ghicit

inima mi-e rău bolnavă

de la ritm trecând la rit

ajuns-am parcă în slavă


Inima mi-e rău bolnavă

să vă văd Doamnă sau nu

ca-n mitologia slavă

parcă-mi ești Nadejda tu


De vă văd Doamnă ori nu

de la ritm trecând la rit

totu-n mine prefăcu

Doamnă Doctor ați ghicit


Inima mi-e rău bolnavă

Dumnezeu din vena cavă


Costel Zăgan, CEZ(E)ISME II


 

MARIA OPREA, POEME PE O FRUNZĂ, EDITURA ART CREATIV, BUCUREȘTI, 2018

COSTEL ZĂGAN MANĂ CEREASCĂ cu luceferi și fulgi îmbobocesc și hainele trupu-i de jar primăvara-i la liber ca niște țurțuri doar îndrăgostiți...